Kategorie
Polskie nazwiska

Chcesz zmienić nazwisko? Sprawdź jak i kiedy możesz to zrobić

przepisyprawne

Co zrobić w sytuacji, kiedy nasze nazwisko nie do końca nam odpowiada? Nie każdy jest zadowolony z tego, jak się nazywa. Dochodzi również do sytuacji, że noszone nazwisko nie kojarzy się właścicielowi lub otoczeniu w sposób pozytywny. Dlatego warto zaznajomić się z szybkim poradnikiem, który odpowie na wiele pytań związanych ze zmianą nazwiska.

Nazwisko możemy zmienić w sytuacji, kiedy mamy polskie obywatelstwo. Cudzoziemcy również mogą starać się o zmianę nazwiska, w sytuacji, kiedy mają status uchodźcy lub też mieszkają w Polsce i nie mają żadnego obywatelstwa.

Administracyjnie dopuszcza się zmianę nazwiska w pewnych wyjątkowych sytuacjach, nazywanych ważnymi powodami. Kiedy występują owe powody? Przede wszystkim w przypadku nazwisk, które są ośmieszające. Dopuszcza się również w sytuacji, gdy doszło do bezprawnej zmiany nazwiska. Może się jednak zdarzyć, że dochodzi do zmiany nazwiska z uwagi na negatywne przeżycia z lat dziecięcych i całkowitego odcięcia się od przeszłości.

przepisy-prawa

Jakie nazwiska można sobie dobrać? Przede wszystkim nazwisko musi być jednoczłonowe, dopuszcza się również nazwiska dwuczłonowe. Nie można wybierać nowego nazwiska, które jest historyczne, sławne w dziedzinie kultury, nauki, polityki, wojska. Jedynym wyjątkiem w takiej sytuacji jest fakt, że osoba starająca się o takowe nazwisko ma w rodzinie osoby posiadające tego typu nazwisko.

Przez zmianę nazwiska można rozumieć między innymi zmianę pisowni, kompletną zamianę na inne nazwisko. Pojęcie to zawiera również zmiany na właściwą formę, zmianę na rodowe nazwisko.

Chcąc zmienić nazwisko, koniecznie należy wystąpić do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego z odpowiednim wnioskiem. Należy postępować oczywiście zgodnie z instrukcjami zawartymi we wniosku. Po złożeniu wniosku nie pozostaje nic innego jak oczekiwać na decyzję. Zgoda na zmianę nazwiska zobowiązuje do wymiany dowodu. Jeżeli decyzja jest na nie, to należy zapoznać się z uzasadnieniem, a następnie zdecydować, czy się odwoływać, czy jednak pogodzić się z taką sytuacją.