Kupujący mieszkania mają wiele wątpliwości. Z każdym dniem rodzą się nowe pytania, przez co myśli przez 24 godziny na dobę krążą wokół jednego – jak najlepiej kupić mieszkanie. Na pewno, z uwagi choćby na ceny, ogromne zapytania pojawiają się w sytuacji wyboru odpowiedniego metrażu.
Jak najlepiej dopasować do swoich potrzeb powierzchnię mieszkania? Co zrobić, aby nie przepłacić i nie kupić za dużego mieszkania? Jak wystrzegać się ofert, które mogą sprawić, że wejdzie się w posiadanie zbyt małej nieruchomości mieszkalnej?
Ile tak naprawdę potrzebujesz metrów kwadratowych?
Należy sobie odpowiedzieć w sposób szczery, jaki metraż będzie potrzebny do w miarę komfortowego życia. Owszem, każdy chciałby mieszkać najlepiej na 100 metrach kwadratowych, albo i więcej. Jednak każdy z nas jest na jakimś etapie życia. Początek drogi zawodowej, dopiero co założona rodzina, czy również rodziny z dorastającymi dziećmi albo seniorzy na emeryturze. Dlatego np. singiel, który dopiero co zaczyna rozwój zawodowy, nie będzie celował w duże powierzchnie. Na początek wystarczy mieszkanie o powierzchni 40-50 metrów. Rodzina z dwójką dorastających dzieci to celowanie w duże mieszkania. O ile pozwalają na to posiadane środki finansowe, potrzebne będzie na pewno więcej niż 60 metrów kwadratowych.
Rozkład mieszkania, jego funkcjonalność i ilość pokoi
Kolejna istotna rzecz przy wyborze mieszkania, jego wielkości. Można mieć naprawdę ogromne mieszkanie, ale jego układ, mała ilość pokoi sprawia, że nie jest w pełni funkcjonalne. Ponownie jak w przypadku metrażu, należy brać pod uwagę potrzeby. Rodzina poszuka przede wszystkim mieszkań z jak największą ilością pokoi, a i dobrze jak będą dwie łazienki. Przy małych metrażach, dla jednej, dwóch osób, wystarczą w zupełności mieszkania o rozkładzie: salon z kuchnią plus sypialnia.
Miesięczne wydatki eksploatacyjne
Warto mieć na uwadze, że co miesiąc należy płacić za mieszkanie. Energia, woda, ogrzewanie i inne opłaty potrafią dość znacząco obciążyć domowy budżet. Dlatego też, kiedy ktoś mieszka sam, to przy większym mieszkaniu, będzie generował wysokie zużycie energii czy ogrzewania. Mając mniejszy metraż, rachunki będą niższe, co w skali roku, pięciu czy dziesięciu lat będzie znaczną oszczędnością.