Kategorie
Usługi

Rodzaje zamków błyskawicznych

zamki-blyskawiczne Zamki błyskawiczne to standardowe zapięcia kurtek, bluz czy sukienek. Kiedy taki zamek ulegnie zniszczeniu, zazwyczaj udajemy się do punktu krawieckiego, oczekując fachowej naprawy. Są jednak osoby, które w wolnych chwilach zajmują się szyciem i dla nich, samodzielne wszycie zamka błyskawicznego nie powinno być problemem. Co należy wiedzieć o zamkach błyskawicznych? Jaka jest ich budowa, jakie są rodzaje zamków błyskawicznych?

Jak zbudowany jest zamek błyskawiczny
Budowa zamka błyskawicznego nie jest skomplikowana. Taśma suwakowa jest niejako podstawą zamka, a do niej doczepiony jest łańcuch, który odpowiada za zapinanie. Całość zamka błyskawicznego wieńczy suwak, najlepiej gdy jest wyposażony w wygodny uchwyt. Naturalnie zamki błyskawiczne mogą być najróżniejsze, z uwagi na ich przeznaczenie, czy też rodzaj budowy.

Jak podzielić zamki błyskawiczne?
Nie ma większego problemu z podziałem zamków błyskawicznych. Zamki rozdzielcze i nierozdzielcze to podstawowy podział. Zamki błyskawiczne nierozdzielcze wykorzystywane są np. w spodniach czy torbach. Z kolei zamki błyskawiczne rozdzielcze używane będą przy kurtkach czy płaszczach. Równocześnie należy zwrócić uwagę na inny podział zamków błyskawicznych, mianowicie na zamki jedno oraz dwusuwakowe.

Kolejnym podział zamków błyskawicznych związany jest materiałem, który został wykorzystany do ich produkcji. Mowa o zamkach metalowych oraz zamkach plastikowych. Zamki plastikowe, zazwyczaj przygotowane w oparciu o tworzywa sztuczne, dzielone są z kolei na kryte, kostkowe i spiralne. Czym się różnią od siebie? Spiralne spotykamy w swetrach czy kurtkach oraz torbach. Najlepiej się tam odnajdują, gwarantując wysoki komfort użytkowy. Zamki kryte używa się w sukienkach czy spódnicach. Z kolei zamek kostkowy będzie doskonale pasował do wszelkiego rodzaju odzieży sportowej. Składa się z dwóch rzędów kostek, które zostały wtopione w taśmę suwakową.

Zamki metalowe są niezwykle podobne do zamków kostkowych, jednak ich wykonane opiera się na materiale jakim jest metal. Dzięki temu są znacznie wytrzymalsze od kostkowych, a wykorzystuje się je najczęściej w kurtkach, butach czy też spodniach.